Acer Chromebook, 11.6-Inch, CB3-111-C670
Now sells at USD $149.00 & FREE Shipping!
Summary
Summary
| Screen Size | 11.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Max Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Processor | 2.16 GHz Intel Celeron |
| RAM | 2 GB DDR3L SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Wireless Type | 802.11 A/C |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Average Battery Life (in hours) | 8.5 hours |
Other Technical Details
| Brand Name | Acer |
| Series | CB3-111 |
| Item model number | CB3-111-C670 |
| Operating System | Chrome OS |
| Item Weight | 2.4 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 11.77 x 7.95 x 0.73 inches |
| Color | Moonstone White |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Flash Memory Size | 16.0 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| ASIN | B00MMLV7VQ |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | #9 in Computers & Accessories (See top 100)
|
| Shipping Weight | 3.8 pounds (View shipping rates and policies) |
| Domestic Shipping | Currently, item can be shipped only within the U.S. and to APO/FPO addresses. For APO/FPO shipments, please check with the manufacturer regarding warranty and support issues. |
| International Shipping | This item can be shipped to select countries outside of the U.S. Learn More |
No comments:
Post a Comment