Toshiba Satellite C55-B5240X 15.6-Inch Laptop
Now sells at USD $283.52 + $12.47 shipping!
Summary
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Max Screen Resolution | 1366X768 pixels |
| Processor | 2.16 GHz Celeron N2840 |
| RAM | 4 GB DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Hard Drive | 500 GB SATA |
| Graphics Coprocessor | Mobile Intel HD graphics |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Brand Name | Toshiba |
| Series | Satellite C55 |
| Item model number | C55-B5240X |
| Operating System | Windows 10 |
| Item Weight | 4.8 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 10.20 x 14.96 x 1.05 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD-SuperMulti |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| ASIN | B00ZD8Q7OC |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | #78 in Computers & Accessories (See top 100)
|
| Shipping Weight | 5.8 pounds (View shipping rates and policies) |
| Domestic Shipping | Currently, item can be shipped only within the U.S. and to APO/FPO addresses. For APO/FPO shipments, please check with the manufacturer regarding warranty and support issues. |
| International Shipping | This item is not eligible for international shipping. Learn More |
No comments:
Post a Comment