Toshiba Satellite C55-C5241 15.6 Inch Laptop
Now sells at USD $449.99 & FREE Shipping!
Summary
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Max Screen Resolution | 1366X768 pixels |
| Processor | 2.2 GHz Core i5-5200U |
| RAM | 8 GB DDR3L SDRAM |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Hard Drive | 1 TB SATA |
| Graphics Coprocessor | Mobile Intel HD graphics 5500 |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
Other Technical Details
| Brand Name | Toshiba |
| Series | Toshiba Satellite C55-C5241 |
| Item model number | C55-C5241 |
| Operating System | Windows 10 |
| Item Weight | 4.8 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 10.20 x 14.96 x 0.93 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive Rotational Speed | 5400 RPM |
| Optical Drive Type | DVD-SuperMulti |
| Audio-out Ports (#) | 1 |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| ASIN | B010SBAJDS |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | #15 in Computers & Accessories (See top 100)
|
| Shipping Weight | 6.4 pounds (View shipping rates and policies) |
| Domestic Shipping | Currently, item can be shipped only within the U.S. and to APO/FPO addresses. For APO/FPO shipments, please check with the manufacturer regarding warranty and support issues. |
| International Shipping | This item is not eligible for international shipping. Learn More |
No comments:
Post a Comment