Samsung Chromebook 2 11.6 Inch Laptop
Now sells at USD $189.99.
| Screen Size | 11.6 inches |
| Max Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Processor | 2.16 GHz Intel Celeron |
| RAM | 2 GB DDR3L SDRAM |
| Hard Drive | 16 GB |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Average Battery Life (in hours) | 9 hours |
Other Technical Details
| Brand Name | Samsung |
| Series | Chromebook 2 |
| Item model number | XE500C12-K01US |
| Operating System | Chrome OS |
| Item Weight | 4.4 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 8.06 x 11.40 x 0.66 inches |
| Color | Silver |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Flash Memory Size | 16.0 |
| Hard Drive Rotational Speed | 1 RPM |
| Optical Drive Type | No optical drive |
| Batteries: | 1 Lithium Metal batteries required. (included) |
| ASIN | B00NJGRLUY |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | #58 in Computers & Accessories (See top 100)
|
| Shipping Weight | 4.4 pounds (View shipping rates and policies) |
| Domestic Shipping | Currently, item can be shipped only within the U.S. and to APO/FPO addresses. For APO/FPO shipments, please check with the manufacturer regarding warranty and support issues. |
| International Shipping | This item is not eligible for international shipping. Learn More |
No comments:
Post a Comment