ASUS ROG 15 Inch, Discrete GPU GTX 960M
Now sells at USD $1,042.99 & FREE Shipping.
Summary
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Max Screen Resolution | 1920*1080 pixels |
| Processor | 2.6 GHz Intel Core i7 |
| RAM | 16 GB DDR4-SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Hard Drive | 1000 GB |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GTX960M 2GB GDDR5 |
| Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Ram Size | 2048 MB |
| Wireless Type | 802.11 A/C |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
Other Technical Details
| Brand Name | Asus |
| Series | ROG |
| Item model number | GL552VW-DH71 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 |
| Item Weight | 5.6 pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 10.10 x 15.10 x 1.30 inches |
| Color | Metallic |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Computer Memory Type | GDDR3 |
| Hard Drive Rotational Speed | 7200 RPM |
| Optical Drive Type | DL DVD±RW/CD-RW |
| Voltage | 19 volts |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| ASIN | B01578ZKPO |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | #240 in Computers & Accessories (See top 100)
|
| Shipping Weight | 9.2 pounds (View shipping rates and policies) |
| Domestic Shipping | Currently, item can be shipped only within the U.S. and to APO/FPO addresses. For APO/FPO shipments, please check with the manufacturer regarding warranty and support issues. |
| International Shipping | This item is not eligible for international shipping. Learn More |
No comments:
Post a Comment